Blog

ukazanie siły kobiety
#13 Siła kobiety…

Czym jest siła kobiety? No właśnie czym ona jest i czy da się zdefiniować? Zarówno pytanie jak i temat są niezwykle szerokie. Mnogość odpowiedzi ściśle powiązana jest z osobą, która jej udziela i przyjętą przez tę osobę perspektywą. Moim celem jest odniesienie się do tematu przez pryzmat swoich doświadczeń, jak również doświadczeń kobiet i mężczyzn, z którymi miałem przywilej pracować.

mentalne blokady
#12 Co nas blokuje?

W tym poście skupię się na dwóch elementach: przekonaniach i lęku. To dwa ogromne blokery, które paraliżują człowieka w działaniu. Zwykle hamują prowadząc do znaczącego spowolnienia, a w wielu przypadkach nie pozwalają nawet wystartować. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy to co Cię blokuje ma wymiar rzeczywisty? Czy może wymiar rzeczywisty ma jedynie nasza reakcja na blokery?

  • Dlaczego jestem tu, gdzie jestem, chociaż chcę być w innym miejscu?
  • Boję się …
  • Co zrobić, żeby wreszcie wystartować?

Nasze życie zmienia się w jednym momencie. Tym momentem jest podjęcie prawdziwej decyzji. Celowo piszę prawdziwej, czyli takiej która wypełniona jest pragnieniem i pewnością, że się zmaterializuje. Mówiąc wprost, pociągnie za sobą działania, a nie pozostanie pustym hasłem. Wszystko inne jest dobrze brzmiącym sloganem. W tym, żeby decyzja zaczęła żyć przeszkadzają nam nasze przekonania i lęki. Żebyśmy mogli przejść dalej wyjaśniam czym różni się lęk od strachu. Wyobraźmy sobie, że ktoś przykłada nam odbezpieczony pistolet do głowy – mamy wówczas do czynienia z realnym zagrożeniem, które zwykle paraliżuje, to jest właśnie strach. Wyobraźmy sobie inną sytuację: jesteśmy w domu i zaczynamy tworzyć sobie w głowie obrazy typu: nie uda mi się, jak tak zrobię to się zbłaźnię, on mnie pobije, jutro zabiorą mi dom – moje życie legnie w gruzach, na sąsiednim osiedlu był napad z bronią, dzisiaj napadną na mnie itp. Takie myśli wywołują u Ciebie lęk, który kradnie Ci odwagę i chęć do działania. Czy zagrożenie jest realne – czy w danym momencie jest tylko w Twojej głowie, a realna jest jedynie Twoja reakcja na ten lęk? Jeżeli jeszcze masz wątpliwości przypomnij sobie sytuacje z Twojego życia, kiedy miałeś takie lęki w głowie, a rzeczywistość okazała się dużo bardziej łaskawa.

#11 Spacer z Stephen Covey – Część II

Co różni tych, którzy działają skutecznie, od tych, którzy są nieskuteczni? Czy są bardziej uprzywilejowani, a może bardziej utalentowani? Czym jest skuteczność? Kiedy możesz powiedzieć o sobie lub o kimś, że jest skuteczny? Czy jednorazowe osiągnięcie zamierzonego rezultatu oznacza, że jesteś skuteczny, a jednorazowe nie osiągnięcie rezultatu, że jesteś nieskuteczny? Można by mnożyć pytania na temat skuteczności lub jej braku, tylko że to niczego nie zmieni. Zmienia rzeczywistość działanie w określony sposób. Wszystko możemy robić albo dobrze, albo po swojemu.

Tego samego wstępu użyłem pisząc część pierwszą, wtedy skupiłem się na pierwszych czterech nawykach https://cichockiandrzej.pl/spacer-z-stephen-covey-czesc-i/ wcześniej w jednym z postów pisałem o nawykach, które zmieniają życie https://cichockiandrzej.pl/nawyki-ktore-zmieniaja-zycie/ – teraz opiszę pozostałe trzy nawyki, które prawie wypełnią temat. Tak, nie pomyliłem się pisząc prawie. Dlaczego? Dlatego, że zostanie do omówienia jeszcze ósmy nawyk, którym zajmę się w grudniu ?

  • Zapraszam Cię do poznania metod skutecznego działania;
  • Skutecznego oznacza, że skuteczność jest powtarzalna;
  • Czy zastanawiałeś się jakie nawyki pomogą Ci osiągnąć skuteczność?
  • Stephen Covey – to właśnie z nim udajemy się w podróż do skuteczności.

Odwiedź moje profile na Social Media: