Fragment 2 – dotyczy jednego z praw fundamentalnych Prawa Celu

W swojej już ponad 20 letniej praktyce dokonałem pewnego odkrycia , które z pewnością dla wielu z Was nie jest niczym nowym. Mnie ono towarzyszy każdego dnia i pomaga, szczególnie w zarządzaniu różnymi organizacjami, czy też zespołami ludzkimi.

To odkrycie mówi:

  • polecenie i cel to nie to samo

  • samo zdefiniowanie celu nie wystarcza

  • jeżeli nie potrafiasz stawiać celów i zadań samemu sobie, nie powinieneś tego robić wobec innych

  • jeżeli nie potrafisz egzekwować wykonania celów lub zdań od samego siebie nie będziesz potrafił ich egzekwować od innych

Ile razy zrezygnowałeś ze swoich marzeń? Ile razy odpuściłeś sprawę, którą chciałeś załatwić? Ile razy nie spróbowałeś zrobić czegoś o czym myślałeś? Ile razy kiedy rezygnowałeś mówiłeś później …,, mogłem spróbować…“, ,,żałuję że nie spróbowałem…“. Odpowiem Ci za każdym razem, kiedy z czegoś rezygnowałeś, żałowałeś, że tego nie zrobiłeś. Że nie podjąłeś próby. Że się poddałeś. Czułeś niedosyt, a później tłumaczyłeś sam siebie różnymi okolicznościami podjęcia właśnie tej decyzji. Decyzji o rezygnacji o byciu nieszczęśliwym. Skąd to wiem? Sam wiele razy rezygnowałem z marzeń, z ważnych spraw. Dlaczego ? Dlaczego Ty rezygnowałeś? Dlaczego ja rezygnowałem? Pewnie częstym powodem był brak odwagi, niewiedza i brak wiary w siebie. Tylko, że teraz jak na to patrzysz, widzisz, że mogłeś to zrobić, mogłeś zrealizować marzenie. Decyzja mogła być inna. Widzisz, że to było w zasięgu Twoich możliwości. Widzisz, że wystarczyło wtedy spróbować odważyć się podjąć działanie. Nie zrobiłeś tego – dziś sobie mówisz ,,… gdybym wiedział wtedy to co wiem dziś już dawno bym odniósł sukces…już dawno był bym bogaty…już dawno byłbym ustawiony…itd“ Tylko, wiesz co? To już nie wróci. Ten czas już minął. Dziś masz kolejne marzenia, kolejne wyzwania, kolejne sprawy do załatwienia, kolejne decyzje. I co zrobisz…? Zrezygnujesz z marzeń, zrobisz to samo co robiłeś kiedyś? Czy może powalczysz o swoje marzenia, o swoje ważne sprawy? Wiesz, za 10 lat jeżeli zrezygnowałeś z dzisiejszych marzeń znowu powiesz ,,… gdybym wtedy wiedział to co wiem dzisiaj…“

A przecież marzenie jeżeli nabierze odpowiedniej zdefiniowanej precyzyjnie formy

i zostanie wyposażone w plan działania, ścieżkę do jego realizacji staje się celem. Potrzebna jest tylko decyzja.

Ile razy osiągnąłeś to o czym marzyłeś i co było dla Ciebie ważne. Ile razy byłeś z taego powodu szczęśliwy? Ile razy w takiej sytuacji Twoja samoocena wzrastała? Ile razy inni gratulowali Tobie, a Ty czułeś się jak zwycięzca? Teraz jak patrzysz na te sytuacje myślisz, warto było.

,,Prawo celu“ jest wymagające i nie znosi kompromisów. Możesz osiągnąć wszytko to, co Twój rozum jest w stanie wyprodukować, pod warunkiem, że zmierzysz się z tym i będziesz konsekwentny w swoich dążeniach. Konsekwencję poprzedza jednak odwaga.

,, Odwaga jest pierwszą ze wszystkich cnót, warunkuje bowiem utrzymanie wszystkich pozostałych“1

Winston Churchill

Ćwiczenie

Tabela nr 1.

Lp.

Mój sukces – nazwij go

Kiedy go osiagnąłem?

Jak była moja motywacja?

Dalczego się nie poddałem?

1.

2.

3.

4

5.

1Winston Churchill – bardzo często w swoich książkach i wystąpieniach odnosił się do odwagi jako podstawowej cechy w życiu zarówno codziennym jak i biznesowym. Stawiał tę cechę ponad innymi – dopowiedzenie autora

Pozdrawiam
Andrzej Cichocki