Budowanie, to proces celowy. Coś ma powstać. Możesz budować bez planu, ale wtedy nie wiesz co powstanie. Oczywiście może to być ekscytujące, a wynik zaskakujący. Możesz też budować wg. planu i wtedy wiesz co ma być na samym końcu. Tylko od Twojego zaangażowania zależy rezultat. Te zasady dotyczą każdej budowli, również naszego życia.
• Czy potrafisz planować z wizją końca?
• Kiedy myślisz o swoim życiu, czy jest ono zgodne z Twoim planem?
• Jestem ciekawy, czy zastanawiałeś się jaką rolę w planowaniu odgrywa czas?

Alicja w krainie czarów

– Czy nie mógłby Pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej Alicja
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot Dziwak
– Właściwie wszystko mi jedno – rzekła Alicja
– W takim razie, również wszystko jedno, którędy pójdziesz – powiedział Kot Dziwak
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia
– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo – odparł Kot Dziwak

Proces planowania ma konkretną strukturę, to co musi się w tej strukturze znaleźć to:
POCZĄTEK
I
KONIEC
Czym jest początek? Jest przyjęciem rzeczywistości taką jaką jest, a nie taką jaką byśmy chcieli, żeby była. Ta rzeczywistość jest tu i teraz. Tu i teraz oznacza czas, kontekst sytuacyjny, zasoby, stan zdrowia. Tu i teraz może mieć wiele cech i powinniśmy je ustalić i wziąć pod uwagę. Bo one są.
Czym jest koniec? Jest zdarzeniem przyszłym. Jest celem, do którego zmierzamy. Jest zwykle osadzony w jakimś czasie, miejscu, kontekście i dokładnie tak jak początek ma swoją charakterystykę.
Żeby pokonać drogę od POCZĄTKU do KOŃCA trzeba wykonać określone aktywności, podjąć konkretne działania. Można to zrobić na dwa sposoby:
• albo dobrze
• albo po swojemu
Ja zajmę się tym jak zrobić to dobrze 🙂 I to w bardzo konkretnym obszarze, a mianowicie w planowaniu naszego życia. Każdy z nas jest architektem swojego życia, bez względu na to co o tym myślimy i jak bardzo się z tym identyfikujemy.
Kiedy z kimś pracuję 1:1 i ten ktoś mi mówi, że nie miał i nie ma żadnego wpływu na miejsce, w którym jest, wiem jedno. Ten, ktoś jeszcze nie wziął odpowiedzialności za swoje działania.
Moim ulubionym pytaniem wtedy jest:
– To co się zmieniło, że robisz kolejny plan. Czy jesteś gotowy wziąć za niego odpowiedzialność. Czy jesteś gotowy zapłacić cenę, za to by osiągnąć to co zaplanowałeś? Skoro do tego momentu nie miałeś wpływu na swoje życie.
Życie nauczyło mnie tego, że wiedza czy nabywane kompetencje mają być praktyczne i użyteczne. Nie jesteśmy magazynami do składowania wiedzy czy kompetencji. Wiedza ma znaczenie, jeżeli jest wykorzystywana w każdym innym przypadku jest balastem, za który zapłaciliśmy na pewno czasem a w wielu przypadkach jeszcze pieniędzmi. Co to konkretnie znaczy?
Nie trać czasu na kolejne zapisywanie dobrze brzmiących haseł. One nie zmienią Twojego życia. Zbuduj plan, który pozwoli Ci zbudować Twoje życie takim jakim chcesz, żeby było. Jeżeli nie chcesz zrobić tego na poważnie, nie rób tego wcale. Jako praktyk, wiem również, że jesteśmy gotowi przejść nawet najtrudniejszą drogę ale tylko wtedy, kiedy wiemy co jest na jej końcu. Dlatego tak ważne jest planowanie z wizją końca. Przestrzeń między początkiem i końcem musi być wypełniona Twoimi działaniami, które planujesz i Twoją determinacją do podjęcia tych działań.

Jak planować?

  • Zawsze zaczynaj od działań najtrudniejszych, to ich realizacja pokazuje, że zbliżasz się do celu;
  • Zawsze uwzględniaj zasoby, które są potrzebne do tego byś plan zrealizował. Tu doświadczysz tego, że:
    • Pewne zasoby masz
    • Pewnych zasobów nie masz – dobra wiadomość jest taka, że nawet jeżeli czegoś nie masz, to nie znaczy, że tego nie będziesz miał w przyszłości 🙂 zaplanujesz jak to coś pozyskać i pozyskasz to, ale tylko wtedy, kiedy to co jest Twoim celem jest dla Ciebie naprawdę ważne!!!
  • Czas jest najważniejszym zasobem, dlatego wykorzystuj go w określony sposób. Peter Drucker obserwując skutecznych menedżerów (zapamiętaj, Ty jesteś menedżerem swojego życia) zauważył, że najskuteczniejszymi są Ci, którzy zaczynają nie od planów ale od swojego czasu. Analizują za jakie rzeczy tym czasem płacą. Jak go wykorzystują i czy go wykorzystują. Czy czas jest dedykowany sprawom ważnym i potrzebnym czy jest marnotrawiony. Po takiej analizie podchodzą do swoich planów i decydują jak swój czas alokować. Podczas tego procesu często okazuje się, że gdybyśmy chcieli zrealizować wszystko co zaplanowaliśmy to nasz czas byłby rozbity na dziesiątki czynności. Co nie jest działaniem efektywnym. Być może odznaczymy w swoich notatkach, że wykonaliśmy zaplanowaną czynność tylko czy to nas posunęło do przodu. Należy, sprawom ważnym poświęcić odpowiednią dawkę czasu, dlatego ważne jest skomasowanie czasu. Czyli zdecydowanie, że zamiast codziennie poświęcać na coś istotnego po 20 minut lepiej jest poświęcić dwa lub trzy razy w tygodniu np. po dwie godziny. Takie działanie pozwala nam zachować ciągłość myśli i kończyć rozpoczęte wątki. Nasz czas jest lepiej wykorzystywany.
  • Bądź gotowy, na osiągnięcie tego co zaplanowałeś, oczekuj tego. Ten element mocniej rozwinę w kolejnym poście dotyczącym budowania życia.

Jestem przekonany, że do projektowania czegokolwiek, a więc również naszego życia, potrzebna jest nasza gotowość do działania, do podążania za swoim marzeniem, które dzięki planowi staje się celem. Tak moi drodzy to nasza postawa, decyduje o tym czy to co planujemy ożyje, czy będzie tylko kartką papieru czy zapisem w komputerze. Jestem również przekonany, że w przypadku naszego życia tylko takie planowanie ma sens.
W najbliższy piątek, tj. 13 sierpnia o godz. 17.00 nastąpi publikacja mojego podcast pod tytułem Zaplanuj Swoje Życie. Rozwinę tam tematykę planowania. Gorąco zachęcam Was do obejrzenia lub odsłuchania tego materiału.
Wspaniałości życzę, Andrzej

Zapraszam do obejrzenia mojego podcastu pod tytułem: Zaplanuj Swoje Życie