zbudowanie poczucia własnej wartości

Łatwo powiedzieć, dużo trudniej zrobić. Co to jest poczucie własnej wartości? Z czym się łączy i czego potrzebujemy, żeby czuć, że jesteśmy wartościowi.

  • Jeżeli źle się czujesz we własnej skórze …
  • Jeżeli nie potrafisz zaakceptować tego kim jesteś i gdzie jesteś w swoim życiu …
  • A może myślisz, że nie zasługujesz na nic więcej …

Zostań ze mną do końca tego wpisu. Dołożę wszelkich starań, żebyś znalazł własną drogę do zbudowania poczucia własnej wartości. Masz to w sobie, tylko być może gdzieś bardzo przytłoczone codziennością i przeszłością.

Zacznijmy od początku. Skąd wiesz, że jesteś mało wart lub nic nie wart? Jak to wyceniłeś, sprawdziłeś. Pewnie zbudowałeś w sobie to przekonanie tak jak większość ludzi to robi, czyli w oparciu o:

To co usłyszałeś lub usłyszałaś na swój temat

I w zasadzie to był początek. Początek tego by stracić pewność siebie. Już wyjaśniam czym pewność siebie jest.

Pewność siebie to stan, w którym czujesz się dobrze we własnej skórze. To akceptowanie siebie wraz z całym zestawem niedoskonałości. To wspieranie i docenianie tego, kim jesteśmy.

Zwykle tak jest, że ktoś powie: brzydka jesteś, gruby jesteś, głupi albo głupia. Nie radzisz sobie z niczym. Nie naddajesz się do niczego. Z tobą to same problemy. A jeżeli usłyszysz to kilka razy, no to wszystko się potęguje i zaczynamy w to wierzyć. I tu mam dla Ciebie tylko jeden komunikat i proszę weź go do swojego serca i powtarzaj go sobie tak często jak to możliwe!!!

Nie pozwól nigdy, na to, by to co inni mówią na Twój temat stało się Twoją rzeczywistością!!!

Jak to zrobić? Spójrz na siebie. Zobacz siebie w całości, nie tylko to, że masz krzywe nogi czy za długi nos. Przestań patrzeć na to czego w sobie nie lubisz, a zacznij dostrzegać to co uważasz, że jest ok. Może nawet są kawałki Ciebie, które Ci się podobają. Kiedy tak oglądasz siebie, spójrz głębiej. Głębiej oznacza spójrz w siebie. Pewnie masz uczucia, potrafisz być dobra lub dobry, potrafisz współczuć. Do tego pewnie są w Twoim, życiu sukcesy, których być może nikt nie zauważył, ale Ty wiesz, że są – bo należą do Ciebie.

Już wiesz do czego zmierzam? Tak do tego, że nie jesteś:

  • kawałkiem czegoś, za grubą albo za chudą nogą;
  • nie jesteś jedną wielką porażką, bo w Twoim życiu były sprawy, które załatwiłeś lub załatwiłaś świetnie – więc nie patrz na siebie przez pryzmat zdarzeń, które Ci nie wyszły;
  • spójrz na siebie w całości, a wtedy zobaczysz to co było zakryte fragmentami Ciebie i błędami, które popełniłeś lub popełniałaś. Masz wątpliwość? Ok. To proszę odpowiedz sobie bardzo szczerze na następujące pytanie

Czy znasz kogoś, kto nie popełnił, nigdy żadnego błędu i jest chodzącą doskonałością np. z wyglądu?

Takich osób nie ma. Są tylko reakcje na to co nas w życiu spotyka. To właśnie reakcje pozwalają nam poczuć się dobrze we własnej skórze. Już wyjaśniam co to dokładnie znaczy.

Czucie się dobrze we własnej skórze (nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale ogólnie – czucie się dobrze jako ja). Innymi słowy – pozytywna ocena siebie, lubienie samego siebie, zdrowa relacja z samym sobą.

Dlatego skupiaj się na tym co w sobie lubisz, a nie na tym czego w sobie nie lubisz. To czego nie lubisz i tak jest, więc zaakceptuj to, bo tylko wtedy, będziesz wstanie to zmienić. Nie walcząc tylko zmieniając. Dużo łatwiej jest wymienić okno w domu niż wymienić w nim wszystko. Jeżeli zaczniesz dostrzegać siebie w całości, zaczniesz traktować siebie jako wartościową osobę. To pierwszy i zarazem konieczny krok.

Traktowanie siebie jako wartościową osobę (jest podstawą poczucia własnej wartości). Dostrzeganie własnych zalet i talentów. Docenianie ich, cieszenie się nimi i umiejętność mówienia o nich bez fałszywej skromności.

Kiedy zrobisz ten pierwszy krok, nie zatrzymuj się. Jest jeszcze kilka kroków do zrobienia. Dobra wiadomość jest tak, że możesz je zrobić. To Twoja decyzja. Spytasz co teraz? Już odpowiadam, zacznij być swoim przyjacielem, a nie wrogiem. Chodzi mi tu szczególnie o jedną sprawę. Tak jak potrafisz być wyrozumiały, czy wyrozumiała w stosunku do swojego przyjaciela bądź wyrozumiałym lub wyrozumiałą w stosunku do siebie.

Wyrozumiałość wobec siebie to umiejętność wybaczania sobie swoich błędów. Akceptowania swoich wad i niedoskonałości (świadomość, że ma je każdy z nas).

Tak wiem, to wszystko nie jest łatwe. Ale czy łatwe jest, życie, w którym myślisz o sobie, że nadajesz się tylko do tarcia chrzanu? Nie, nie jest łatwe. Dlatego bądź odważna lub odważny. Pewnie powiesz, a skąd tę odwagę wziąć. Masz ją w sobie. Tak, dokładnie tak jest. Żeby ją odnaleźć musisz zacząć działać.

Umiejętność działania pomimo strachu i wątpliwości, które w nas są. Umiejętność wychodzenia poza własną strefę komfortu. Umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.

Jak to zrobić. Małymi krokami. To właśnie małe decyzje i małe kroki pozwolą Ci być coraz bardziej odważną lub odważnym. Dopóki nie zrobisz kroku, wątpisz, że potrafisz chodzić. Dopóki nie siądziesz za kierownicą samochodu, nie wiesz czy potrafisz jeździć. Musisz się z tym zmierzyć. To działania nas budują. Odwagę masz w sobie!!!

Kolejny krok, to postawienie siebie na właściwym miejscu. A właściwe miejsce to takie, kiedy stajesz się dla siebie ważny lub ważna.

Dbaj o siebie. Traktuj siebie jako kogoś ważnego i wartościowego. Wiesz, jak dobrzy przyjaciele siebie wzajemnie traktują? Życzliwość, zaufanie, szacunek, wsparcie, motywowanie, wyrozumiałość… Traktuj siebie samego dokładnie w ten sam sposób. Dbaj o siebie również w bardziej praktycznym rozumieniu tego pojęcia – realizuj swoje potrzeby, takie jak potrzeba zabawy, odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi, zdrowego odżywiania, itp.

Jest jeszcze kilka kroków, do zrobienia. Jestem jednak przekonany, że skoro dotarliśmy już do tego miejsca, warto wytrwać i iść dalej. Teraz kilka słów o jednym z nawyków, z którymi zmagają się ludzie, którzy zagubili poczucie własnej wartości. Tym nawykiem jest porównywanie siebie z innymi. To jeden z najbardziej destrukcyjnych nawyków. Jedynym właściwym porównaniem jesteś Ty. Nikt poza Toba nie jest właściwym punktem odniesienia. Dobrze wiesz, że to właśnie porównywanie się z innymi powoduje, że czujemy się gorsi. Dlatego bardzo proszę zapamiętaj to co napiszę poniżej!!!

Odejdź od opierania samooceny na czynnikach zewnętrznych (co inni o mnie myślą, jakie mam oceny, ile zarabiam, ile mam rzeczy materialnych, ile mam znajomych, jaki jest mój wygląd zewnętrzny). Zamiast tego, opieraj samoocenę na czynnikach wewnętrznych (jaki jest mój system moralny, co jest dla mnie ważne, kim chcę zostać, jakie są moje cele, jaka jest moja misja życiowa). Chodzi o to, abyś nie pozwolił na uzależnianie swojego poczucia własnej wartości od czegoś, co od Ciebie nie zależy, bo wtedy może się ono zawalić w każdej chwili.

Uff. Już teraz z górki. Buduj poczucie własnej wartości. Szukaj w swoim życiu tych momentów, kiedy coś Ci wychodzi. Rób listy rzeczy, które świadczą o Twojej wartości. Wzmacniaj i wspieraj siebie. Zapisuj swoje sukcesy (zwłaszcza te małe, bo ich jest więcej i są bardziej “Twoje”, niż wielkie sukcesy widziane oczami wszystkich wokół) i ciągle sobie o nich przypominaj. Zbuduj silne przekonanie o tym, że jesteś wartościowym człowiekiem i naucz się doceniać siebie.

Pracuj nad akceptacją własnych wad i niedoskonałości. Wszyscy je mamy, ale nie wszyscy je lubimy. Aby nauczyć się samoakceptacji obserwuj siebie, swoje zachowania, myśli i emocje. Naucz się siebie. Dowiedz się, dlaczego zachowujesz się tak, a nie inaczej. Z czego to wynika? Jakie myśli, przekonania i emocje leżą u podstaw Twoich działań? Zrozum siebie, a będziesz wobec siebie bardziej wyrozumiały. Ważne jest też, abyś uświadomił sobie, że brak akceptacji nie jest dobrym motywatorem do zmiany, ale największym hamulcem rozwoju i życia pełnią życia. Naucz się mieć dystans do siebie i śmiej się ze swoich niedoskonałości.

Kiedy już to wszystko zrobisz, stawaj się najlepszą wersją siebie. Zwiększaj swoje kompetencje. Gdy zaczynałem pracę jako coach, nie mając jeszcze odpowiedniego doświadczenia, czułem się niepewnie. Teraz, po kilku latach, dzięki kompetencji, którą zdobyłem – czuję się pewnie i swobodnie w swojej pracy. Kompetencja jest podstawą pewności siebie w odniesieniu do konkretnych obszarów życia. Jeśli brakuje Ci pewności siebie w relacjach, daj sobie kilka miesięcy na zgłębienie tematu relacji i naucz się komunikacji interpersonalnej od A do Z. Pewność siebie, jest konieczna do tego by zbudować poczucie własnej wartości.

To by było na tyle. Najbliższy podcast poświęcę na pogłębienie tematu budowania poczucia własnej wartości. Zapraszam do śledzenia mojego kanału YT.

Wspaniałości życzę, Andrzej