Publius Ovidius Naso zwany Owidiuszem urodził się w 43 r. p.n.e – był rzymskim poetą. Pewnie większość z nas zna sentencję, która wyszła spod jego pióra:

Kropla drąży skałę nie siłą, lecz często padając

Konsekwencja cóż to takiego? Co tak naprawdę powoduje, że w określonych sytuacjach potrafimy być bardzo konsekwentni, można by powiedzieć do bólu, a w innych nie mamy tej właściwej motywacji, chociaż często podejmujemy wyzwanie i zaraz po nim rezygnujemy. Czy zastanawiałeś się, skąd pochodzi ta siła, która pozwala nam znosić przeciwności losu, wszelkie trudności i upadki. Ta siła, która pozwala nam osiągać zuchwałe cele i odnosić wspaniałe sukcesy. Wrócimy do tych pytań i poszukamy na nie odpowiedzi nie tylko w tym rozdziale, ale także w następnych.

Historia porażek

1831 – biznes Pana „X” plajtuje

1832 – Pan „X” traci pracę i przegrywa w wyborach do Izby Reprezentantów w Illinois

1833 – Pan „X” po raz kolejny zostaje bankrutem

1835–1836 – śmierć małżonki, ciężka choroba, załamanie nerwowe (sześć miesięcy przebywa w łóżku)

1838 – Pan „X” po raz kolejny przegrywa w wyborach

1843 – Pan „X” po raz kolejny przegrywa w wyborach

1856 – Pan „X” po raz kolejny przegrywa w wyborach

1858 – Pan „X“po raz kolejny przegrywa w wyborach

1860 – Pan „X” kandyduje na stanowisko prezydenta i wygrywa

Abraham Lincoln, bo on jest owym Panem „X” urodził się 12 lutego 1809 roku jako syn Thomasa i Nancy Lincoln, biednych farmerów. Od najmłodszych lat pracował fizycznie. Najpierw na farmie, później wyjechał do Illinois i pracował jako sklepikarz. Tam też skończył studia prawnicze. Historia jego porażek pokazuje niezwykłą moc charakteru, upór i konsekwecję w dążeniu do celu.

To nie sukcesy kształtują Twój charakter, to porażki go hartują

Przytoczona historia nie wymaga komentarza, mówi sama za siebie. To świadectwo człowieka zwykłego takiego jak Ty czy ja. Człowieka, którego wyróżnia nieugięta konsekwencja. Człowiek, który walczył o swoje życie i swoje sukcesy. Człowieka, który ze swojego słownika usunął słowa „nie da sięˮ. Człowiek, który nie rozumiał, co to znaczy się poddać. Człowiek, który nie potrafił zrezygnować ze swoich marzeń. Człowieka, który mimo trudności i porażek konsekwentnie dążył do celu. Jego osobistego celu.

Konsekwencja – co to takiego i kiedy jest najmocniejsza? Do czego prowadzi? To ważne pytania, a odpowiedzi mogą prowadzić na dwa różne bieguny naszego życia. Te bieguny to dobro i zło. Zarówno w czynieniu dobra, jak i zła, można być konsekwentnym. Pewne jest natomiast to, że konsekwencja zawsze prowadzi do spektakularnych osiągnięć. Zacznijmy od definicji np. takiej:

Konsekwencja to postępownie według przyjętych zasad, zgodnie z planem.

Spójne i przemyślane działanie, wytrwałość w dążeniu do celu.

Prawo konsekwencji – mówi, że jeżeli działasz w sposób zaplanowany, wytrwale dążąc do celu opierając się na wartościach i zasadach, które masz zawsze, to dojdziesz tam, gdzie chcesz i osiągniesz zamierzony cel. Prawo to ma fundamentalne znaczenie dla Twoich osiągnięć i tego, gdzie się znajdziesz na drodze życiowego sukcesu lub życiowej porażki. Możesz kroczyć drogą zasad i wartości wzniosłych i wyjątkowych dla Ciebie, wówczas Twoje osiągnięcia będą wyjątkowe. Możesz też nic nie robić, wtedy nie będziesz mieć osiągnięć. Możesz też kroczyć drogą wartości destrukcyjnych, wtedy na pewno osiągniesz destrukcyjne efekty, które pozostawią po sobie destrykcyjne ślady. Ważne jest to, jaki wymiar ma Twoja konsekwencja.
Pozdrawiam
Andrzej Cichocki